Hembrev vecka 13

En dunderbra vecka när det gäller arbetsron. Det är skönt för alla när vi har en ljudvolym i klassrummet där alla kan verka och göra sitt bästa. Bra jobbat 1A!

Vi har avslutat arbetsområdet om miljön med att gå till återvinningsstationen och återvinna olika material. Senare hade vi också ett litet prov där alla visade att de vet vilka material och saker som ska vart. Vi har fortsatt med vår NTA- låda där vi stiftade bekantskap med egenskaperna hård och mjuk när det kommer till fasta material.

Det har skett en förbättring när det gäller duschandet efter idrottslektionerna, vilket gör mig glad. Nästa vecka kommer Galina starta med idrott utomhus så då gäller det att anpassa idrottskläderna efter det väder.

Nu ska jag ut och njuta i vårvädret. Jag önskar er en trevlig helg!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *