Hembrev vecka 17

Vips så var veckan slut. Men trots att vi bara varit i skolan fyra dagar denna vecka så har vi fått en hel del gjort. I NO undersökte vi en ny egenskap i fasta ämnen, nämligen magnetism. Medan vi läste aktuella nyheter i Minibladet i ämnet SO.

Idag startade vi också ett nytt litet skrivprojekt som kommer att handla om en myra. Alla gjorde en fin framsida och nästa vecka ska vi starta processen med att skapa text. Fokuset i matematik denna vecka har varit subtraktion och vi har även återupptagit arbetet i appen Vektor. Precis som denna vecka är det endast fyra skoldagar nästa vecka eftersom 1 maj är en lovdag då både skola och fritids är stängt. Jag hoppas att vi ändå ska få mycket gjort då klass 1A börjar bli riktiga små arbetsmyror. Det är härligt att se!

Det kommer ske lite omorganiseringar kring idrotten resten av terminen då vår idrottslärare sagt upp sig plus att det är många lovdagar, vilket leder till att idrottstimmarna blir ojämnt fördelade mellan de två grupperna. Nedan redogör jag för hur vi tänk att organisera idrotten resten av terminen.

Nu önskar jag alla en riktigt fin helg så ses vi på måndag!

Information om idrott

Vår lösning resten av terminen är följande:

v. 18 Ingen idrott för någon av grupperna. Vi jobbar istället ikapp med sådant vi inte hunnit med i klassrummet.

v. 19 På onsdag morgon går vi alla till skogen och får lek och rörelse i helklass (ingen idrott på torsdagen).

v. 20 Vanlig idrott på vanliga dagar med vikarie.

v. 21 Vanlig idrott på vanliga dagar med vikarie.

v. 22 En LÅNG promenad i helklass till Kulturskolan på onsdagen (ingen idrott på torsdagen då det är lov).

v. 23 Vi har gemensam lek och rörelse på onsdagen i helklass (ingen idrott på torsdagen då det är lov).

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *