Hembrev vecka 18

Nu börjar vi bli lite väl bortskämda med att endast jobba fyra dagar. Nästa vecka är det hel vecka som gäller. Vi lär bli lite trötta då 🙂

Den här veckan har hela skolan deltagit i ”Håll Sverige rent”. Vi städade på skolgården och avslutade med grillad korv som belöning för god arbetsinsats. Vi har börjat komma till slutet av ”Handbok för superhjältar”. Nu har vi endast ett kapitel kvar i tredje boken, vilket vi läser på måndag. Den fjärde boken är beställd och jag hoppas innerligt att den kommer nästa vecka. Eleverna lyssnar med andakt under högläsningen, kan jag säga.

Nästa vecka är det som sagt ingen idrott utan vi kommer istället att ta en sväng till skogen på onsdag morgon. Se därför till att ni anpassar kläder efter väder den dagen.

Önskar Er en trevlig helg så ses vi på måndag!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *