Hembrev vecka 22

Det har varit en kort vecka och det blir ett kort inlägg. Idag gick vi till Kulturskolan, vilket var ett trevligt litet avbrott i vår vardag. Barnen var superduktiga då promenaden dit och hem nog var på närmare 5 kilometer. Det var ju bra att vi fick röra på oss när idrotten var inställd denna vecka! Vår energibalans blev dock återställd ganska snabbt för köket bjöd på glass efter lunch. Glassen var en belöning för att vi varit så himla bra på att ha ”5 tysta minuter” i matsalen. Bra jobbat!

I matematiken har vi mestadels repeterat sådant vi lärt oss under terminen. Vi kommer att ha kvar den här boken ett tag in på nästa läsår eftersom vi valt att spara vissa avsnitt till årskurs 2. I svenska har vi lyssnat på faktatexter om olika djur och arbetat med läsförståelsekort.

Nu tar vi några dagars ledighet och sen är vi VERKLIGEN på upploppet av årskurs ett. Jag återkommer nästa vecka med hålltider för skolavslutningsdagen.

Jag önskar Er en fin helg!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *