Hembrev vecka 35

Idag har vi varit och simmat. Det gick jättebra för alla elever. På vägen hem märkte vi att vi behöver träna på att gå på led så det ska vi öva på här framöver. I svenska har målet varit att kunna ljud, namn och skriva bokstaven L och i matematik har vi tränat på att skriva samt dela upp siffrorna 0, 1 och 2.

Nästa vecka börjar utvecklingssamtalen så eleverna slutar kl. 13.00 på onsdag 5/9. Det är många samtal som ska hållas så därför är det viktigt att ni passar tiden. Ni är också varmt välkomna på vårt föräldramöte kl. 18-19.30 tisdag 4/9.

Att tänka på:

Idrott 

Onsdag: Röd grupp
Torsdag: Blå grupp
Fredag: Fotografering

Till idrotten tas idrottskläder och handduk med.

I hallen finns lådor för extrakläder, se gärna till att dessa fylls på. Regnkläder kan också vara en bra idé nu när hösten är på väg.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *