Hembrev vecka 37

Denna vecka genomfördes skoljoggen – eleverna var jätteduktiga och sprang flera varv!

Nästa vecka är en alldeles ”vanlig” skolvecka utan några avbrott från schemat. Vi kommer att börja med läsläxa nästa vecka så det är viktigt att ni tittar i elevernas väskor för att se vad de har med sig hem. Med läsläxan kommer eleverna få ett läsprotokoll där ni hittar information om hur ni kan stötta era barn.

Veckans mål i svenska är att kunna namnet, ljudet och hur man skriver bokstaven A. I matematik är målet att kunna skriva och dela upp talen 4 och 5. Dessutom kommer vi att påbörja arbetet med addition.

Dagar att komma ihåg vecka 38:

Onsdag: Idrott för Röd grupp
Torsdag: Idrott för Blå grupp

Kom ihåg! Ta med idrottskläder och handduk till idrotten.

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *