Hembrev vecka 41

Idag hade eleverna vikarie första lektionen och det var glädjande att höra att de flesta jobbat på bra. Det är ju ett mål att alla ska ta ansvar för sitt arbete oavsett vem som leder arbetet. Kul att eleverna lyckades med det idag.

Under veckan jobbade vi med synsinnet och tittade bland annat på optiska illusioner – det tyckte eleverna var lite häftigt. Nästa vecka är det hörseln vi ska lära oss mer om.

Jag vill påminna om att lägga lite extrakläder, regnkläder och något för kallare väderlek i elevernas lådor nu när vi går mot en blötare och kallare årstid. Vi är utomhus alla raster så det är bra att gardera sig så att man inte blir sittande i blöta och kalla kläder en hel dag.

Jag önskar Er en fin helg!

Vänliga hälsningar

Linda

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *