Hembrev vecka 5

Idag började vi titta på en ny serie på SO’n som heter Arkeologens dotter. Den var en riktig hit! Alla tyckte att den verkade jättespännande och ville genast se ett avsnitt till. Den handlar om en flicka som letar efter sin försvunna mamma, men som sedan transporteras till forntiden. Det kommer bli ett bra sätt att avsluta fredagseftermiddagarna. Spännande OCH lärorikt!

Det är många som fortsätter att tycka att det här med klockan är svårt. Prata så mycket ni kan hemma om tid och klockan så kanske det blir lite lättare i skolan. Vi kommer att byta arbetsområde mot slutet av nästa vecka då vi har mycket att bearbeta och repetera innan nationella prov börjar runt vecka 11. Vi kommer då att starta med proven i matematik.

Nästa vecka ska vi åka pulka på onsdagen. Det är ok att ta med sin egen pulka eller madrass om man vill, och det är jättebra om man tar med egen hjälm.

Jag hoppas ni får en fin helg. Glöm inte att fritids och skola är stängt på måndag. Vi ses igen på tisdag.

Vänliga hälsningar

Linda

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *