Hembrev vecka 50

Det är snart dags för ledighet och det märks då många är trötta och det är oroligt på en del lektioner och raster. Vi måste dock orka liiiite till.  Kämpa kära 1A <3

Under veckan har vi bland annat firat Nobeldagen. Alla fick pris för något område som de utvecklat under den här terminen. Fråga gärna ditt barn vad de hyllades för. Vi lärde oss också lite om Alfred Nobel och om prisen som delas ut.  På måndagen gjorde vi också söta lyktor. Hoppas att ni har tänt dem där hemma! 

På torsdag 20/12 är det skolavslutning på eftermiddagen/kvällen och alla elever ska närvara. 
Detta då vår kvällsavslutning ersätter följande skoldag (fredag). Enda undantaget är så klart sjukdom och beviljad ledighet. Vi samlas i klassrummet för fika och mys kl. 16.30 för att sedan gå ut på skolgården kl. 17.05. Självfallet är också ni föräldrar välkomna. Man får gärna ta med sig fika . Skolan bjuder på saft. Vi beräknar att avsluta terminen klockan 18.00. Välkomna!!

Nästa vecka är det ingen idrott och ingen musik men vi kommer att dansa och sjunga lite extra i klassrummet som kompensation. Trevlig helg!!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *